Poniżej , w naszym słowniczku znajdą Państwo podstawowe pojęcia używane w ubezpieczeniach na zdrowie i życie.

Aby zobaczyc odpowiedź - proszę kliknąć na wybrane przez Państwa pytanie poniżej

OBAMACARE

OBAMACARE jest to potoczna nazwa ustawy Affordable Care Act (ACA) podpisanej przez Prezydenta Obamę 23 marca 2010.
Podstawowe założenia Obamacare:
– obowiązek posiadania ubezpieczenia przez osoby zamieszkujące USA
– zniesienie weryfikacji zdrowotnej dla osób zapisujaceych się w Otwartym Okresie Zapisowym (w roku 2021 okres zapisowy na rok 2022 będzie trwał od 1 listopada, do 15 stycznia 2022)
– zrównanie kosztów planów zdrowotnych dla osób zdrowych I chorych, kobiet i mężczyzn.
– zawiera minimalne standardy dla planów ubezpieczeniowych, by mogły być one zgodne z ACA
– możliwość otrzymania redukcji kosztów planu zdrowotnego dla osób spełniajacych określone kryteria

SUBSYDIUM

SUBSYDIUM jest to możliwość dofinasowania planu zdrowotnego, zgodnego z Affordable Care Act dla osoby/rodziny spełniającej określone warunki:
– odpowiedni dochód rodzinny
– uregulowany status emigracyjny
– wspólne rozliczenie podatku dochodowego w małżeństwie
– brak oferty ubezpieczeniowej w zakładzie pracy małżonków (w tym przypadku istnieją wyjątki)

Poziom dofinansowania będzie zależał od poziomu dochodu rodzinnego względem poziomu ubóstwa (Federal Poverty Level). Aby otrzymać dofinansowanie nasz dochód powinien mieścić się pomiędzy 138% a 400% poziomu ubóstwa, jak również musimy spełniać powyższe warunki.

MEDICARE

MEDICARE jest to program ubezpieczeń społecznych administrowany przez rząd federalny od 1966 roku.
Gwarantuje on dostęp do ubezpieczenia na zdrowie dla osób powyżej 65 roku życia, które przepracowały w USA co najmniej 40 kwartałów i płaciły stawki na Ubezpieczenie Medicare przy rozliczaniu podatków dochodowych oraz dla osób młodszych będących przez conajmniej 24 miesiące na rencie inwalidzkiej tzw. disability.
Po więcej informacji na ten temat znajdziesz klikając na link poniżej.
medicarepopolsku.com

PODSTAWOWE ELEMENTY MEDICARE

PODSTAWOWE ELEMENTY MEDICARE:

Część A – przyznawana automatycznie przy otrzymaniu Medicare,  pokrywa częściowo koszty leczenia szpitalnego (dla większości osób bezpłatna)
Część B – przyznawana dla osób nie posiadających ubezpieczenia w pracy lub rezygnujacych z niego, pokrywa 80% kosztów medycznych po uiszczeniu rocznego deduktyble, posiada stałą opłate miesięczną (na rok 2021 –  conajmniej $148.50)
Część C – plany typu Medicare Advenage
Część D – plany zniżkowe na leki na receptę (PDP) – dodatkowy plan pozwalający na otrzymanie zniżek na lekarstwa na receptę. Cena zależy od planu i firmy ubezpieczeniowej

DEDUCTIBLE

DEDUCTIBLE – udział własny

Jest to kwota pieniędzy ustalona na polisie ubezpieczeniowej, do wysokości której, ubezpieczony płaci za leczenie w 100%. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty firma ubezpieczeniowa zaczyna partycypować w kosztach leczenia. Przykładowo rzecz ujmując, jesli deductible wynosi $2,500, oznacza to, że wszystkie rachunki za leczenie do $2,500, trzeba opłacać samemu. WAŻNE: proszę pamiętać, że mówimy o korzystaniu z uslug lekarza, szpitala itd. w ramach networku danego ubezpieczenia!

COINSURANCE

COINSURANCE – udział wspólny

Po zapłaceniu Deductible ubezpieczony może być nadal odpowiedzialny za część kosztów leczenia, zazwyczaj 10% – 50% (tak zwanego udziału wspólnego – Coinsurance), dopóki nie osiągną one wyznaczonego na polisie limitu (Maximum Out of Pocket). Jeżeli limit istnieje i wynosi np. $10,000,  Deductible $5,000 i Coinsurance 80% to oznacza to, że po deductible trzeba jeszcze wydać z własnej kieszeni $5,000 w wysokości 20% każdego rachunków dopuki suma naszych wydatków rocznych na koszty leczenia nie osiągnie kwoty $10,000. Powyżej tej kwoty firma ubezpieczeniowa pokrywa 100% kosztów leczenia. WAŻNE: proszę pamiętać, że mówimy o korzystaniu z uslug lekarza, szpitala itd. w ramach networku danego ubezpieczenia!

MAX OUT OF POCKET

MAX OUT OF POCKET – maksymalny roczny koszt leczenia

Termin określający maksymalny wydatek roczny, za który odpowiedzialny jest pacjent. Powyżej tej kwoty firma ubezpieczająca przejmuje wszystkie koszty leczenia uwzględnione w polisie. WAŻNE: proszę pamiętać, że mówimy o korzystaniu z uslug lekarza, szpitala itd. w ramach networku danego ubezpieczenia!

CLAIM

CLAIM – roszczenie, żądanie opłaty

Złożenie wezwania do zapłaty do firmy ubezpieczeniowej w związku z zasadami zawartymi w polisie/umowie.

NETWORK

NETWORK – preferowana grupa lekarska

Grupa lekarzy, przychodni, szpitali lub zakładów lekarskich posiadających preferencyjne umowy z firmą ubezpieczeniową.

PRIMARY CARE PHISICIAN - PCP

Lekarz prowadzący, często nazywany lekarzem rodzinnym.
Wymagany przy korzystaniu z planów typu HMO

PREMIUM

Miesięczna kwota, którą płacimy za polise ubezpieczeniową.

Co-Pay

CO-PAY – Stała Opłata Własna
Z góry ustalona w polisie opłata za korzystanie ze specificznych usług np. za wizytę lekarską lub wizytę na pogotowiu.

TAX CREDIT

TAX CREDIT– SUBSIDY, DOFINANSOWANIE

Kwota, na którą mogą się zakwalifikować osoby spełniajace odpowiednie warunki, którą otrzymamy od rządu federalnego, by obniżyć naszą odpowiedzilność finansową za ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli się zakwalifikujemy, możemy skorzystać z miesięcznej doplaty do premium lub wykorzystać pełną kwotę na rozliczeniu podatkowym.

COST SHARING

COST SHARING – obniżenie poziomu odpowiedzialności za koszty lleczenia

Osoby, które zakwalifikowały się na dofinansowanie, mogą również zakwalifikować się na Cost Sharing, o ile ich dochody nie przekraczają poziomu 250% federalnego poziomu ubóstwa (Federal Poverty Level). Cost Sharing polega na redukcji lub zlikwidowaniu deductible oraz zmiejszeniu poziomu Max out of pocket. Redukcja ta możliwa jest tylko na poziomie planów srebrnych.

FACE AMOUNT

FACE AMOUNT – Kwota, na którą jesteśmy ubezpieczeni.

BENEFICIARY

BENEFICIARY – BENEFICIENT, osoba upoważniona przez nas do otrzymania benefitów ustalonych w polisie.

SPECIALIST

SPECIALIST– LEKARZ SPECJALISTA

Lekarz posiadający specjalizację w określonej dziedzinie medycyny. W planach HMO potrzebne są skierowania do specjalisty. W planach PPO możemy udać się bezpośrednio do specjalisty w ramach networku danego ubezpieczenia.

EMERGENCY CARE

EMERGENCY CARE opieka medyczna dla osoby dorosłej lub dziecka wynikająca z nagłego, poważnego zachorowania lub wypadku. Najcześciej kojarzona z ER znajdyjących się przy szpitalach

INTENSIVE CARE

INTENSIVE CARE – opieka zdrowotna związana z diagnostyką i koordynacją związaną z zagrażającym życiu schorzeniom lub ochrona głównych narządów w organiźmie.

IMMEDIATE CARE/URGENT CARE

IMMEDIATE CARE/URGENT CARE – rodzaj kliniki, pogotowia nastawionego na opiekę ambulatoryjną w miejscu nie związanym lokacyjnie ze szpitalem. Nastawiona nad opiekę nad schorzeniami i wypadkami nie koniecznie wymagającymi wizyty w ER.