PONIŻEJ, W NASZYM SŁOWNICZKU,  ZNAJDĄ PAŃSTWO PODSTAWOWE POJĘCIA UŻYWNE W UBEZPIECZENIACH NA ZDROWIE I ŻYCIE

Aby zobaczyc odpowiedź - proszę kliknąć na wybrane przez Państwa pytanie poniżej

OBAMACARE

Obamacare jest to potoczna nazwa ustawy Affordable Care Act (ACA) podpisanej przez Prezydenta Obamę 23 marca 2010.
Podstawowe założenia Obamacare:
Obowiązek posiadania ubezpieczenia przez osoby zamieszkujące w USA
Zniesienie weryfikacji zdrowotnej dla osób zapisujaceych się w Otwartym Okresie Zapisowym (w roku 2021 okres zapisowy na rok 2022 będzie trwał od  1 listopada do 15 grudnia 2021)
Zrównanie kosztów planów zdrowotnych dla osób zdrowych I chorych, kobiet i mężczyzn.
Zawiera minimalne standardy dla planów ubezpieczeniowych, by mogły być one zgodne z ACA
Możliwość dofinansowania planu zdrowotnego dla osób spełniajacych określone kryteria

SUBSYDIUM

Subsdium jest to możliwość dofinasowania planu zdrowotnego, zgodnego z Affordable Care Act dla osoby spełniającej nastepujące warunki:

Odpowiedni dochód rodzinny
Uregulowany status emigracyjny
Wspólne rozliczenie podatku dochodowego w małżeństwie
Brak oferty ubezpieczeniowej w zakładzie pracy małżonków ( w tym przypadku są wyjątki. W razie dodatkowych pytań prosimy o skontaktowanie sie z nami na numer telefonu 844.944.7526
Poziom dofinansowania będzie zależał od poziomu dochodu rodzinnego względem poziomu ubóstwa (Federal Poverty Level). Aby otrzymać
dofinansowanie musimy mieścić się między 138%, a 400% poziomu ubóstwajak również spełniać powyższe warunki.

MEDICARE

Medicare jest to program ubezpieczeń społecznych administrowany przez rząd federalny od 1966 roku.
Gwarantuje on dostęp do ubezpieczenia na zdrowie dla osób powyżej 65 roku życia, które przepracowały w USA co najmniej 40 kwartałów i płaciły stawki na Medicare przy rozliczaniu podatków dochodowych oraz dla osób młodszych będących przez conajmniej 24 miesiące na rencie inwalidzkiej tzw. disability.
Medicare po Polsku – informacje

SUPLEMENTY DO MEDICARE
Podstawowe elementy Medicare:

Część A – przyznawana automatycznie przy otrzymaniu Medicare,  pokrywa część kosztów szpitalnych, bezpłatna
Część B – przyznawana dla osób nie posiadających ubezpieczenia w pracy, lub rezygnujacych z niego, pokrywa 80% kosztów lekarskich, posiadajacy stałą opłate ściąganą z emerytury (obecnie około $148.50 w roku 2021)
Część D – dodatkowy plan pozwalający na otrzymanie zniżek na lekarstwa na receptę. Cena zależy od planu i firmy ubezpieczeniowej

DEDUCTIBLE
DEDUCTIBLE – udział własny

Jest to kwota pieniędzy ustalona na polisie ubezpieczeniowej, do wysokości której, ubezpieczony płaci za leczenie w 100%. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty ubezpieczenie zaczyna pokrywać koszty leczenia. Przykładowo rzecz ujmując, jesli deductible wynosi $2,500, oznacza to, że wszystkie rachunki za leczenie do $2,500, trzeba opłacać samemu. WAŻNE: proszę pamiętać że mówimy o korzystaniu z uslug lekarza, szpitala itd w ramach networku danego ubezpieczenia!

COINSURANCE
COINSURANCE – udział wspólny

Po zapłaceniu Deductible ubezpieczony może być nadal odpowiedzialny część kosztów leczenia, zazwyczaj 20% – 50% (tak zwanego Coinsurance), dopóki nie osiągną one wyznaczonego na polisie limitu (Maximum Out of Pocket). Jeżeli limit istnieje i wynosi np. $10,000,  Deductible $5,000 i Coinsurance 80% to oznacza to, że po deductible trzeba jeszcze wydać z własnej kieszeni $5,000 w wysokości 20% każdego rachunku dopuki nasze wydatki roczne na koszty leczenia nie osiągną w sumie kwoty $10,000. Powyżej tej kwoty firma ubezpieczeniowa pokrywa 100% kosztów leczenia. WAŻNE: proszę pamiętać że mówimy o korzystaniu z uslug lekarza, szpitala itd w ramach networku danego ubezpieczenia!

MAX OUT OF POCKET
Max Out of Pocket – maksymalny roczny koszt leczenia

Termin określający maksymalny wydatek roczny, za który odpowiedzialny jest pacjent. Powyżej tej kwoty firma ubezpieczająca przejmuje wszystkie koszty leczenia uwzględnione w polisie. WAŻNE: proszę pamiętać że mówimy o korzystaniu z uslug lekarza, szpitala itd w ramach networku danego ubezpieczenia!

CLAIM
CLAIM – ROSZCZENIE, ŻĄDANIE ZAPŁATY

Złożenie wezwania do zapłaty do firmy ubezpieczeniowej w związku z zasadami zawartymi w polisie/umowie.

NETWORK
NETWORK – PREFEROWANA GRUPA LEKARSKA

Grupa lekarzy, szpitali lub zakładów lekarskich posiadających preferencyjne umowy z firmą ubezpieczeniową.

Primary Care Physician
Lekarz prowadzący, często nazywany lekarzem rodzinnym.
Wymagany przy korzystaniu z Planów HMO
PREMIUM
Miesięczna kwota, którą płacimy za polise ubezpieczeniową.
Co-Pay
Co-Pay – Opłata Własna
Z góry ustalona w polisie opłata za korzystanie ze specificznych usług np. za wizytę lekarską lub wizytę na pogotowiu.
TAX CREDIT
TAX CREDIT– SUBSIDY, DOFINANSOWANIE

Kwota, na którą mogą się zakwalifikować osoby spełniajace odpowiednie warunki, którą otrzymamy od rządu federalnego, by obniżyć naszą odpowiedzilność finansową za ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli się zakwalifikujemy, możemy skorzystać z miesięcznej doplaty do premium lub wykorzystać pełną kwotę na rozliczeniu podatkowym.

COST SHARING
COST SHARING – OBNIŻENIE
ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA KOSZTY LECZENIA

Osoby, które zakwalifikowały się na dofinansowanie, mogą również zakwalifikować się na Cost Sharing, o ile ich dochody nie przekraczają poziomu 250% federalnego poziomu ubóstwa (Federal Poverty Level). Cost Sharing polega na redukcji lub zlikwidowaniu deductible oraz zmiejszeniu poziomu Max out of pocket. Redukcja ta możliwa jest tylko na poziomie planów srebrnych.

FACE AMOUNT
FACE AMOUNT – Kwota, na którą jesteśmy ubezpieczeni.
BENEFICIARY
BENEFICIARY – BENEFICIENT, osoba upoważniona przez nas do otrzymania benefitów ustalonych w polisie.
SPECIALIST
SPECIALIST– LEKARZ SPECJALISTA

Lekarz posiadający specjalizację w określonej dziedzinie medycyny. W planach HMO potrzebne są skierowania do specjalisty. W planach PPO możemy udać się bezpośrednio do specjalisty w ramach networku danego ubezpieczenia.

EMERGENCY CARE
EMERGENCY CARE opieka medyczna dla osoby dorosłej lub dziecka wynikająca z nagłego, poważnego zachorowania lub wypadku. Najcześciej kojarzona z ER znajdyjących się przy szpitalach
INTENSIVE CARE
INTENSIVE CARE – opieka zdrowotna związana z diagnostyką i koordynacją związaną z zagrażającym życiu schorzeniom lub ochrona głównych narządów w organiźmie.
IMMEDIATE
CARE/URGENT CARE
IMMEDIATE CARE/URGENT CARE – rodzaj kliniki, pogotowia nastawionego na opiekę ambulatoryjną w miejscu nie związanym lokacyjnie ze szpitalem. Nastawiona nad opiekę nad schorzeniami i wypadkami nie koniecznie wymagającymi wizyty w ER.